Poczuj Magię Świąt i zwolnij

Magia Świąt Bożego Narodzenia czyli co? Im bardziej zagłębiam się w „uważność” tym bardziej widzę, że sama też dałam się porwać tej całej świątecznej otoczce, która z magią ma niewiele wspólnego. Walka o kupno najlepszego prezentu i towarzyszący temu stres by sprostać oczekiwaniom. Długotrwałe przygotowania potraw, byle tylko zadowolić wszystkie podniebienia. No i oczywiście szaleńcze porządki, żeby zdążyć umyć okna, podłogi, wyprać zasłony i jeszcze najlepiej zrobić porządek na strychu czy w piwnicy… To wszystko ubrane w owianą już mitem kłótnię „mama kontra reszta domowników”.

Jak poczuć Magię Świąt i zwolnić?

W tym roku postarajmy się zmienić zasady gry. Wszystko zaczyna się od naszego podejścia. Jeśli ktoś lubi ten chaos i zgiełk opisany wyżej i nie ma potrzeby by to zmieniać, to oczywiście do niczego nie zmuszam. Jeśli jednak czujecie, że to nie jest do końca wasza bajka, a od Świąt oczekujecie czegoś głębszego, to zapraszam was do spróbowania świąt w stylu minimalistycznego slow.

Nie wszystko musi być idealne.

Zacznijmy od przekonania, które towarzyszy większości z nas, że w tym czasie, nasze domy powinny wyglądać jak muzea, dań musi być 12 (ani mniej ani więcej) i wszystko zgrane na tip top. Dla mnie sam fakt bycia z rodziną to absolutnie wystarczająca kwestia. Idąc w odwiedziny do babci, czy przyjeżdżając do domu rodzinnego, ostatnie co by mi przyszło do głowy to sprawdzenie czy porządek jest taki jak powinien. Nie obchodzi mnie i nikogo nie powinno. Nie wyliczam też ile potraw stoi na stole, w zasadzie wystarczyłoby mi gdyby były na nim pierogi, nic więcej do szczęścia nie potrzebuję. Może zabrzmi to brutalnie dla niektórych ale też nie uważam by porządki świąteczne musiały obejmować strychy, piwnice czy zawalone szafy w przedpokoju. Tu też wyobrażam sobie te wszystkie zapracowane mamy, odpuście. Jeśli same nie wskażecie palcem na okna, których nie umyłyście to nikt tego nawet nie zauważy!

Rodzinnie czy nie.

Uważam, że to my sami powinniśmy decydować jak chcemy spędzić ten czas. W mojej rodzinie niejednokrotnie ktoś na święta wyjeżdżał, i nikt nikomu nie miał tego za złe. To wyjątkowy i wolny czas, którego wielu z nas brakuje. Dlaczego więc nie moglibyśmy spędzić go po swojemu? Znam osoby, które wolą posiedzieć same i zająć się tym wszystkim na co dawno nie miały czasu. Znam też takich, którzy jadą do domu, bo czują, że to ich obowiązek, a to przecież nie chodzi o spełnianie cudzych oczekiwań. Dajmy sobie to pozwolenie na robienie tego na co mamy ochotę, cokolwiek by to było. Może nie wszyscy od razu to zaakceptują, ale masz przecież prawo do swojej własnej „Magii Świąt”, nawet jeśli oznacza to jedzenie pizzy w samotności 🙂

Co z choinką?

Oczywiście ja nie mam zamiaru jej ubierać. I to wcale nie dlatego, że w moim mieszkaniu nie ma na nią miejsca. Nawet gdyby to miejsce się znalazło, to musicie wiedzieć, że samo rozbieranie choinki, to dla mnie najgorsza czynność jaką można sobie wyobrazić. Dlatego póki w moim życiu nie ma nikogo, kto by wymagał ode mnie ubrania choinki to cieszę się, że nie mam tego obowiązku. Oczywiście sam klimat jaki daje zapalona wieczorem choinka jest nie do opisania. Ale nawet ten klimat można zastąpić rozwieszając lampki na włożonych do wazonu gałęziach, czy rozwieszając je w dowolnym miejscu w pokoju.

Bez czego nie wyobrażam sobie Świąt?

Na pierwszym miejscu jest u mnie rodzina i spotkania ze znajomymi. Magia Świąt to też dla mnie piosenki świąteczne, które idealnie nastrajają moje serce. Przeżyję bez karpia, barszczu czy bigosu ale nie wyobrażam sobie Świąt bez pierogów ruskich. No i może nie być świątecznego ciasta, wystarczy mi zapach mandarynek. Dodałabym też, że dla mnie to czas bez oglądania wiadomości. Jednak wprowadziłam sobie taki limit już dawno, więc okres świąteczny, pod tym względem, nie różni od dnia codziennego.

Jak to wygląda u Was? Jak wygląda wasza Magia Świąt? I bez czego sobie ich nie wyobrażacie, nawet w wersji „minimalistycznej”?

Dodaj komentarz za pomocą facebooka lub zjedź niżej i skorzystaj z komentarzy Disqus

Komentarzy facebookowiczów

Trackback from your site.

NEWSLETTER

FreshMail.pl